BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Par ŠĶIROTO atkritumu apsaimniekošanu

- Šķirot nav jēgas, viss tāpat nonāk vienā mašīnā!

 Ar dažiem izņēmumiem, bet pārsvarā visi atkritumvedēji izskatās līdzīgi un to primārā funkcija ir jebkādu atkritumu savākšana un pārvadāšana. Vienu dienu atkritumvedējs var vest nešķirotus sadzīves atkritumus, bet citu dienu - šķirotos atkritumus, taču caurmērā šķirotajiem atkritumiem, kā piemēram, PET pudeles, kartons utml. ir paredzēta viena mašīna, kas savāc tikai šīs konkrētās frakcijas. Atsevišķos gadījumos, kad šķiroto atkritumu konteineros tiek iemests būtisks daudzums atkritumu, viss sašķirotais materiāls nonāk pie jauktajiem sadzīves atkritumiem.

- Šķirot nav jēgas, mums no tā nav nekāda labuma!

Ja nemotivē tas, ka atšķirotie atkritumi nonāk otrreizējā pārstrādē, nevis tiek aprakti Getliņos, tad papildus motivācija būtu - nauda!

Ja atkritumi netiek šķiroti, tad viss apjoms nonāk sadzīves atkritumos. Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ir jāmaksā - kāpēc gan neieguldīt nedaudz darba un neatšķirot to, ko var pārstrādāt, tādejādi ietaupot naudu?

 Iedzīvotājiem šķirošana naudas izteiksmē neko nemaksā - mēs piešķiram konteinerus, savācam un transportējam šķirotos atkritums bez maksas. Iedzīvotājiem jāiegulda tikai nedaudz darba. 

Nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas izmaksām ir tendence pieaugt un agrāk vai vēlāk ar likumu visi tiks motivēti šķirot.


- Kāpēc pie mums ir novietoti konteineri PET pudelēm un Kartonam/Papīram atsevišķi, bet mašīna saber visu kopā?

Jau kādu laiku esam pārgājuši uz divu konteineru sistēmu - viens konteiners PET pudelēm, kartonam, papīram, bet otrs konteiners - stikla pudelēm un burkām, bet daudzās vietās joprojām ir saglabājies vecais modelis ar trīs konteineriem. Iespēju robežās tiek mainīts marķējums konteineriem, kas pieļauj gan dzeltenajā, gan zilajā konteinerā ievietot abu frakciju materiālus. Jebkurā gadījumā darbs nav velts, jo mašīnā katrs izbērtais konteiners veido slāni un ir būtiski vieglāk no PET pudelēm atdalīt nederīgo materiālu, nekā šķirot gan PET pudeles, gan kartonu vienlaikus. Jauno sistēmu pielietojam, lai iedzīvotājiem būtu vieglāk.

- Es dzīvoju citā pilsētā un tur drīkst mest parastos maisiņus pie šķirotajiem atkritumiem. Kāpēc Jūs to neatļaujat?

Šķiroto atkritumu ceļš ir šāds: no konteinera tas nonāk rūpnīcā uz līnijas, kur tiek sašķirots smalkāk - no lielākiem kritērijiem, kā piemēram, PET pudele vai kartons, HDPE kanniņa vai šampūna pudele utml. līdz smalkākiem kritērijiem kā krāsa, caurspīdīgums, biezums utml. Pēc šķirošanas materiāls tiek ķīpots un nodots tālākai pārstrādei. Mūsu sadarbības partneri, kas pieņem materiālu tālākai pārstrādei tad arī nosaka pieprasījumu pēc kāda konkrēta materiāla. Ja pieprasījuma pēc konkrētā materiāla nav, tad par brīvu no iedzīvotājiem to, diemžēl, nevaram savākt. Jāsaprot, ka, lai nodotu pārstrādei nešķirotus atkritumus, mums visiem par to ir jāmaksā. Lai nodotu šķirotus atkritumus tālākai pārstrādei, arī ir jāmaksā, bet būtiski mazāk kā, ja tie tiktu nodoti nešķiroti.